מאמרים

תאונות דרכים נזקי גוף ורכוש

תאונת דרכים היא אירוע מצער, שאף אחד לא רוצה לחוות. לעתים תאונת דרכים מסתיימת בפציעה קלה של המעורבים בה, ולעתים בפגיעה קשה ואף במוות. ההתמודדות לאחר פציעה בתאונת דרכים אינה פשוטה, ומצריכה תעצומות נפש, כמו גם הוצאות כלכליות בגין אשפוז, טיפולים רפואיים, עזרה ואובדן ימי עבודה.
מה עושים במקרה של תאונת דרכים? כיצד ניתן לקבל פיצוי בגין פגיעה בתאונת דרכים? על כך במאמר שלפניכם.

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים

כדי לסייע לנפגעי תאונות דרכים להתמודד עם הפגיעה בעקבות התאונה, נקבע בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל”ה-1975 (להלן: “פלת”ד”), כי אדם שנפגע בתאונת דרכים, יהיה זכאי באופן אוטומטי לפיצוי בגין נזקי גוף (כולל נזק נפשי) שנגרמו לו בתאונה, בלי קשר לשאלה האם הוא אשם בקרות התאונה או לאו, כאשר המטרה היא לאפשר לנפגע להתאושש במהרה מהתאונה ולחזור לשגרת חייו התקינה.
לשם כך נקבע בפקודת ביטוח רכב מנועי [נוסח חדש], תש”ל-1970, כי בעל רכב מנועי בישראל, חייב לבטח את רכבו ב”ביטוח חובה”. פוליסה זו נועדה לכסות את נזקי הגוף שעלולים להיגרם בשל תאונת דרכים.

עם זאת, על אף הקביעה בחוק בדבר זכאות לפיצוי בשל נזקי גוף שאירעו כתוצאה מתאונת דרכים, לעתים חברות הביטוח והמוסד לביטוח לאומי מקשים על קבלת הפיצויים, כך שמומלץ להתייעץ בהקדם האפשרי ומיד לאחר התאונה, עם עורך דין תאונות דרכים פגע וברח כדי לקבל הכוונה וסיוע משפטי.

מהי תאונת דרכים?

תאונת דרכים יכולה להתרחש במגוון דרכים. על פי חוק הפלת”ד, תאונת דרכים היא: “מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה”. מכיון שלשון החוק כוללנית ונתונה לפרשנות,  ההגדרה של תאונת דרכים משמשת לא אחת מושא למחלוקות שמובאות לפתחו של בית המשפט, אשר מכריע בשאלה האם במקרה שבפניו ארעה תאונת דרכים כהגדרתה בחוק או לא.

תאונת דרכים היא לא רק התאונה ה”קלאסית” שרוב האנשים מכירים, בה כלי רכב פוגע בהולך רגל או כאשר כלי רכב אחד מתנגש באחר, וכתוצאה מכך, המעורבים בתאונה נפגעים. תאונת דרכים יכולה להתרחש, למשל, גם במהלך כניסה לרכב או יציאה מהרכב וכן במהלך טיפול דרך או תיקון דרך שנעשה על ידי המשתמש ברכב או אדם שסייע לו (ושאינו עוסק בכך).

תאונת דרכים יכולה לקרות בכל זמן שהוא, בין היתר, בדרך מהבית לעבודה, בחזרה ממנה, בעלייה לאוטובוס או בירידה ממנו וגם במהלך הנסיעה.

תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה

תאונות דרכים רבות נחשבות גם כתאונות עבודה. אם אדם שנפגע בתאונת דרכים היה בדרך מהבית לעבודה או מהעבודה לבית, התאונה תיחשב כתאונת עבודה. במקרה כזה, יש לפנות למוסד לביטוח לאומי כדי לקבל פיצוי, במקביל לתביעת חברת הביטוח של הרכב. לנפגע לא יינתן “כפל פיצוי”.

מה עושים לאחר פגיעה בתאונת דרכים?

אם נפגעתם בתאונת דרכים, חשוב שתבצעו מספר פעולות.

*ראשית, חשוב לתעד את פרטי התאונה. צלמו את האזור שבו אירעה התאונה, את כלי הרכב המעורבים, בקשו מהעדים שהיו בסביבה את פרטיהם, וכמובן כתבו את פרטי הרכב הפוגע, פרטי הנהג הפוגע, ופוליסת הביטוח שלו.

*גם אם אתם סבורים שהפגיעה שלכם קלה מאוד ולא מצריכה טיפול רפואי, חשוב לפנות בהקדם לבית חולים או לקופת החולים כדי להיבדק, בראש ובראשונה  למען בריאותכם: לא פעם החבלה בתאונת הדרכים מתבררת כחמורה יותר משנראה בהתחלה. ייתכן שבבית החולים יבצעו לכם צילום או יערכו בדיקות אחרות, במסגרתן יגלו פגיעות שלא חשבתם שאכן אירעו בעקבות התאונה. לבדיקות אלה חשיבות רבה לגבי הפיצויים שאתם עשויים להיות זכאים להם, התיעוד הרפואי ישמש אתכם בהמשך, על מנת שתוכלו לקבל פיצויים בגין הנזקים שתועדו. כמו כן בבית החולים או בקופת החולים תוכלו לבקש אישור היעדרות מהעבודה בשל התאונה.

*לאחר התאונה חשוב לתעד כל הזמן את ההוצאות הקשורות לתאונה – הוצאות טיפול, הוצאות נסיעה לטיפולים, אישורים על אשפוז, קבלות על קניית תרופות, אישורי מחלה, הפסד ימי עבודה וכל הפסד כספי אחר שנגרם לכם בגין התאונה.

* חשוב להפיק אישור מהמשטרה על התאונה וכן לפנות בהקדם לעורך דין שמתמחה בנזקי גוף ותאונות דרכים, כדי שילווה אתכם בתהליך עד לקבלת זכויותיכם, כולל בהתנהלות מול המוסד לביטוח לאומי, חברת הביטוח, וכן כדי שיוכל לייצג אתכם בבית המשפט במקרה הצורך.

מי ישלם את הפיצוי על הנזק שנגרם בתאונה?

אדם שנפגע בתאונת דרכים, זכאי לתבוע את חברת הביטוח של הרכב בו הוא השתמש בזמן התאונה – גם אם הוא אשם בתאונה.

אם הנפגע בתאונת הדרכים הוא הולך רגל, התביעה תוגש כנגד חברת הביטוח של הרכב שפגע בו.

חוק הפלת”ד קובע כלל “ייחוד העילה” לפיו אדם שנפגע בתאונת דרכים, לא יוכל לתבוע גורמים נוספים, אלא רק את מבטחת הרכב – בהתאם לחוק.

ישנם מצבים שבהם אין חברת ביטוח שאפשר לתבוע ממנה פיצוי. כך, למשל, כאשר לרכב אין ביטוח חובה בתוקף או כשמדובר הולך רגל ניזוק בתאונת פגע וברח. במקרים אלו, בשל כלל ייחוד העילה, אי אפשר לתבוע צדדים שלישיים אחרים. על כן, הוקם גוף סטטוטורי בשם “קרנית” – קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, שמהווה מעין חברת ביטוח ממנה ניתן לתבוע פיצויים.

פיצוי על נזקי רכוש כתוצאה מתאונת דרכים

עד כה התייחסנו לנזקי גוף שנגרמו בעקבות תאונת דרכים. נזקי רכוש יכולים להיות גם הם נזקים שלא פשוט לזכות בפיצוי בגינם, וכראיה לכך עשרות אלפי התביעות שמוגשות מדי שנה לבתי המשפט בגין נזקי רכוש.

במסגרת תביעת רכוש בגין נזק לרכב כתוצאה מתאונת דרכים, ניתן לתבוע את נהג הרכב הפוגע ואת חברת הביטוח שבה הוא מבוטח בביטוח צד שלישי.

למה חשוב לפנות לעורך דין תאונות דרכים פגע וברח?

כדי להתנהל נכון לאחר תאונת דרכים וכדי לקבל את הפיצוי המקסימלי המגיע לכם, בגין טיפול רפואי, סיעוד ועזרת הזולת, אובדן כושר עבודה, כאב וסבל ופרמטרים רלוונטיים אחרים, מומלץ לקבל סיוע משפטי מעורך דין שמתמחה בתאונות דרכים ובנזקי גוף. עורך דין מנוסה יגייס לטובת הלקוח את הידע המקצועי שצבר, ניסיונו, ההיכרות שלו עם מומחים רפואיים , בכדי להביא לקבלת הפיצוי המקסימלי במהירות וביעילות.

לקבלת ייעוץ משפטי פרטני, ניתן לפנות לעורך דין אמיתי סביון, המתמחה בנזיקין וביטוח בדגש על תאונות דרכים , תאונות עבודה, משרד הביטחון וביטוח לאומי.

אולי שאלתם את עצמכם?

 • מהירות מופרזת
 • נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים
 • שימוש בטלפון הנייד בזמן הנהיגה
 • אי ציות לחוקי התנועה
 • חוסר ערנות

לאחר תאונת דרכים, חשוב לנקוט בצעדים הבאים כדי להגן על הזכויות שלך:

 • להזעיק את המשטרה – המשטרה תגיע למקום התאונה ותרשום דו”ח. הדו”ח המשטרתי יהיה חשוב אם תגיש תביעה לחברת הביטוח.
 • צלם את זירת התאונה – השתמש במצלמה של הטלפון הנייד שלך כדי לצלם את זירת התאונה, כולל כלי הרכב המעורבים, הנזקים שנגרמו ותנאי מזג האוויר.
 • אסוף את פרטי הנהגים המעורבים – ודא שאתה אסף את שמות הנהגים, מספרי רישיונות הנהיגה והכתובות של הנהגים המעורבים בתאונה.
 • פנה לקבלת טיפול רפואי אם יש פציעות – גם אם הפציעות שלך נראות קלות, חשוב לפנות לקבלת טיפול רפואי מוקדם ככל האפשר.
 • הגיש תביעה לחברת הביטוח – אם כלי הרכב שלך מבוטח בביטוח חובה, אתה יכול להגיש תביעה לחברת הביטוח שלך עבור ההוצאות שנגרמו לך כתוצאה מהתאונה.

האחריות לפצות את הנפגעים בתאונות דרכים תלויה במספר גורמים, כולל האחראי לתאונה, סוג הביטוח שיש לנהג הפוגע והמדיניות הספציפית של חברת הביטוח.

בדרך כלל, האחראי לתאונה הוא זה שיפצה את הנפגעים. עם זאת, אם הנהג הפוגע אינו מבוטח או שאין לו מספיק כיסוי ביטוחי, הנפגעים עשויים להיות מסוגלים לתבוע את חברת הביטוח שלו או את קרנית (קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים).

חשוב לציין שזכויות הנפגעים בתאונות דרכים עשויות להשתנות בהתאם למדיניות הספציפית של חברת הביטוח. אם נפגעת בתאונה דרכים, חשוב להתייעץ עם עורך דין כדי לברר מהן הזכויות שלך.

נפגעים בתאונות דרכים עשויים להיות זכאים למספר הטבות, כולל:

 • כיסוי הוצאות רפואיות
 • אובדן כושר עבודה
 • פיצוי עבור כאב וסבל
 • פיצוי עבור נזק נפשי
 •  

הזכויות של נפגעי תאונות דרכים עשויות להשתנות בהתאם לנסיבות הספציפיות של התאונה. אם נפגעת בתאונה דרכים, חשוב להתייעץ עם עורך דין כדי לברר מהן הזכויות שלך.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים

  Call Now Button