מאמרים

עורך דין תאונת עבודה

תאונת עבודה

תאונות עבודה הן עניין שבשגרה, במיוחד אם מדובר בסביבת עבודה הדורשת מאמץ פיזי, אך לא בהכרח. הדרך להכרה בנזק שנגרם לעובד כתאונת עבודה, עלולה להיות ארוכה ומסורבלת ללא פנייה לעורך דין תאונת עבודה מנוסה.

מהי תאונת עבודה?

סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר מהי תאונת עבודה:

“תאונת עבודה” – תאונה שאירעה תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ובעובד עצמאי – תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו”.

כלומר, מדובר בעובד מבוטח שנפצע במהלך עבודתו או בעקבותיה, למשל- נפילה במקום העבודה שהובילה לשבר או פריקת כתף במקצוע הדורש נשיאת משקל או פגיעת מכונה הנמצאת במקום העבודה, בתנאי שלנפגע לא היה חלק בגרימת הפגיעה.

מקרים נוספים שהוכרו כתאונת עבודה למרות שאינם מפורשים בחוק:

  • תקיפה תוך כדי העבודה, כולל תקיפה מינית, אם היא גורמת לנזק גופני או נפשי ומצריכה טיפול רפואי.
  • עובד אשר חלה בקורונה כתוצאה מחשיפה לחולה במקום העבודה.
  • עובד שכיר שנפגע בהפסקת אוכל במקום שמוסכם עם המעסיק, בדרכו ממקום עבודתו או בחזרה אליו. זאת בתנאי שאינו שוהה במקום מעל לשלוש שעות.
  • עובד שלקה באירוע מוחי או אירוע לבבי, כתוצאה ישירה מאירוע חריף וחד פעמי בעבודה, אשר אירע בסמוך לאירוע המוחי או הלבבי.

חשוב לדעת- תאונה שאירעה למבוטח בזמן שנהג ברשלנות ולא מילא אחר הוראת מעסיקו או כל הוראה חוקית כלשהי, לא תיחשב תאונת עבודה, אלא אם כן עקב התאונה נפטר המבוטח.

מתי נחשבת תאונת דרכים כתאונת עבודה?

גם תאונות דרכים במסגרת העבודה או כנובעות ממנה יוכרו כתאונות עבודה במקרים מסוימים. המקרים הקלאסיים בהקשר לתאונות דרכים נוגעים לעובד שהיה בדרך למקום עבודתם או חזרה ממנו וביצע תאונת דרכים. לחלופין, ייתכן כי מדובר בעובד עובד אשר הינו נהג או שליח ובמסגרת יום עבודתו ביצע תאונת דרכים.

סעיף 81 לחוק הביטוח הלאומי מציין כי תאונת דרכים שאירעה במהלך נסיעה למקום העבודה או חזרה ממנו, לא תחשב כתאונת עבודה אם קרתה במהלך סטייה של ממש מהדרך המקובלת או הפסקה בדרך. כלומר, אם התאונה אירעה במהלך הפסקה שעשה העובד או סטייה משמעותית לביצוע סידורים אחרים שאינם קשורים לעבודתו, התאונה לא תחשב כתאונת עבודה על אף אם היה בדרך אל מקום העבודה או חזרה ממנו.

סטיות מסוימות עוגנו בחוק כמותרות, למשל במקרה שעובד הוריד את ילדיו בבית הספר בדרך לעבודתו או עצר להתפלל תפילת שחרית בבית הכנסת בו נוהג העובד להתפלל.

מה עושים במקרה של תאונת עבודה?

ראשית, יש לפנות לטיפול רפואי, במהלך הטיפול יש חשיבות לתיעוד התאונה כתאונת עבודה. שנית, יש לפנות לעורך דין תאונת עבודה כדי שזה ינחה אתכם בצעדי ההתנהלות הבאים.

כדאי לאסוף כל ראייה רלוונטית שעשויה להוות אינדיקציה לתאונה. אלו יעזרו לעובד לקבל את הפיצויים המגיעים לו בהמשך. ראיות אלו עשויות להיות צילומים ממקום התאונה, פרטים של עדי ראייה אשר נכחו במקום או אנשים אשר היו מעורבים בתאונה, מסמכים רפואיים ואסמכתאות רלוונטיות. כמו כן, במידה ומדובר בתאונת מחוץ למקום העבודה בה מעורב אדם אחר, למשל תאונת דרכים כתאונת עבודה, יש לפנות למשטרה על מנת שזאת תוכל לאשר את התרחשותה עבור גורמי הביטוח.

מה הפיצויים המגיעים לנפצע בתאונת עבודה?

הגורם האמון על קבלת פיצויים כתוצאה מתאונת עבודה הוא הביטוח הלאומי, כאשר ישנם פיצויים אפשריים שונים.

ראשית, ביטוח לאומי מאפשר לקבל, בין היתר, דמי פגיעה ל-90 יום (שיהוו 75% ממוצע ההכנסות שקיבל העובד בשלושת החודשים הקודמים לתאונה) בכפוף לאבחנה רפואית המעידה על התקופה בה לא ניתן לעבוד.

שנית, במידה ונותרה נכות קבועה לאחר התאונה ושיעור הנכות עולה על 20%, קיימת אפשרות לקבל קצבת נכות. במידה ושיעור הנכות הקבועה הוא בין 9% ל19%, המבוטח יהיה זכאי למענק נכות חד פעמי. דרגת נכות זמנית בין 9% ל100% תעניק למבוטח קצבת נכות חודשית בתקופת הנכות.

בנוסף עשוי הביטוח הלאומי לסבסד טיפולים רפואיים, שיקום ועוד. כל אלו תלויים במצבו הרפואי של הנפגע.

במידה ומדובר בתאונת דרכים כתאונת עבודה, חברת הביטוח בה מבוטח הרכב הפוגע עשויה גם היא להשתתף במענק הפיצויים. לרוב מדובר בפיצויים גבוהים יותר מאלו המוענקים על ידי הביטוח הלאומי, היות והחברה משלמת על הוצאות נוספות העשויות לכלול הפסדי השתכרות עתידיים, פיצויים בגין כאב ועוד.

חשוב לדעת כי הסכומים מתקזזים בניהם ולא מדובר בפיצוי כפול. כלומר, הסכום שניתן על ידי חברת הביטוח יקוזז מהסכום המוענק על ידי ביטוח לאומי. כך, שלעיתים הסכום המוענק על ידי הביטוח הלאומי עשוי להיות נמוך מהמצופה. עם זאת, סעיף 330(ג) לחוק ביטוח לאומי קובע שבמקרה של תאונת דרכים כתאונת עבודה, ובתנאי והניזוק הודיע לביטוח הלאומי תוך זמן סביר על הגשת תביעתו נגד חברת הביטוח, יובטחו לו לפחות 25% מסך הפיצויים שנפסקו באותה התביעה על ידי הביטוח הלאומי.

מעוניינים להתייעץ עם עו”ד המתמחה באובדן כושר עבודה כתוצאה מתאונת עבודה? לחצו על הקישור>>

מדוע חשוב לפנות לעורך דין תאונת עבודה?

כדאי וחשוב להיוועץ עם עורך דין תאונת עבודה עוד בשלביה הראשונים של התאונה, זאת משום שהראיות מהוות שיקול מכריע למתן הפיצויים. תיווך המידע לגופים השונים הינו משמעותי בקביעת גובה הפיצויים המגיע לעובד. פעולות לא מושכלות עשויות לפגוע ביכולת הנפגע להגיש תביעה למוסדות הרלוונטיים.

משרד עורכי הדין אמיתי סביון בעל ניסיון של שנים בתאונות עבודה ומעמיד לרשותכם את טובי עורכי הדין. אנו מחויבים לליווי מקצועי, יעיל ואישי אל מול הגופים השונים, וכאן כדי להבטיח שתוכלו לקבל את הפיצוי המגיע לכם כחוק. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו להתייעצות ללא התחייבות.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים

  Call Now Button